Parafia św. Katarzyny w Tenczynku

Kalendarium historyczne dziejów sportowych w Tenczynku

Początki działalności sportowej w Tenczynku notuje się na rok 1922, kiedy to ówczesny proboszcz Parafii w Tenczynku Ks. Wojciech Kamusiński dał zgodę swojemu wikariuszowi Tomaszowi Rapaczowi na założenie w Tenczynku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Siedzibą tej organizacji był zakupiony przez Ks. Kamusińskiego obecny budynek Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w centrum Tenczynka. Było to prawdopodobnie „centrum kulturalne” w Tenczynku. Organizacja KSM prowadziła z młodzieżą zajęcia przydatne w życiu codziennym ale też było podobno kółko teatralne. Powstała też drużyna piłkarska o nazwie „Tęcza„. W najbliższej okolicy nie było żadnej drużyny i trzeba było szukać rywali do gry w Krzeszowicach, Rudawie, Zabierzowie czy nawet w Krakowie. Rozgrywano tylko mecze towarzyskie.

W 1936 r. powstała w Tenczynku organizacja „Strzelec” i sportem w tym czasie zaczął zajmować się Zarząd Strzelca.

W 1941 r. na polach parafialnych pomimo zakazów okupanta zbudowano boisko sportowe i życie sportowe w Tenczynku ponownie jak 1922 r. zaczęło się rozwijać. Może to wydawać się dziwne, że w czasie okupacji niemieckiej rozwijało się życie sportowe w Tenczynku ale jak wynika z dokumentów w meczach tych grali też dwaj synowie burmistrza Krzeszowic – Dziedzichowicza, oraz syn komendanta policji granatowej. W rudnie Niemcy prowadzili badania geologiczne i jeden z tych geologów też grywał w Tenczynku w piłkę. Było to o tyle pomocne, że w razie problemów z władzami okupacyjnymi właśnie ten geolog wstawiał się i pomagał. W 1944 r. w czasie wycofywania się armii niemieckiej w jedną z niedziel rozegrano mecz z drużyną tej armii i zespól z Tenczynka wygrał 10:1. Po zakończeniu wojny okazało się, że komendant policji był partyzantem dlatego w tym czasie była taka swoboda w działalności sportowej w Tenczynku. 1 kwietnia 1945 odbył się mecz w Tenczynku z drużyną z Trzebini. Niestety, wyniku tego meczu nie znamy.

W 1951 r. Nauczyciel Franciszek Kołpanowicz w porozumieniu z Radą Zakładową Kopalni Węgla „Krystyna” w Tenczynku zakłożył drużynę piłkarską KS „Górnik”, która podlegała zrzeszeniu „Górnik” w Chrzanowie. Była też sekcja piłki siatkowej, która w 1952 r. na Zawodach Wojewódzkich w Limanowej zajęła 2 miejsce. Były też sekcje tenisa stołowego, oraz prężny zespół artystyczny. Na rozwój życia sportowo-kulturalnego pieniądze częściowo dawała kopalnia, a częściowo wypracowywano we własnym zakresie. W 1955 w wyniku nieporozumień upadł zarząd „Górnika”, została też zlikwidowana kopalnia „Krystyna„. W wyniku tych okoliczności KS „Górnik” został rozwiązany a majątek klubu przeniesiono do Sierszy.

W 1957 r. w ówczesnym podokręgu Chrzanów zostali zarejestrowani Jan Czauderna, Kazimierz i Andrzej Wojtoń, Mieczysław Odrzywołek, Ryszard Kupiec, Emil Dudek, Mieczysław Wroński i inni i właśnie Ci zawodnicy tworzyli zręby pierwszej zarejestrowanej drużyny LZS „Tęcza„. W 1963 r. były nawet dwie drużyny piłki nożnej ale tylko w kl. B i C. Ponadto przy wsparciu władz gminnych prowadzono działalność kulturalną, był zarejestrowany zespół estradowy w Powiatowym Komitecie Kultury w Chrzanowie.

W 1976 roku klub Tęcza wziął udział w konkursie (współzawodnictwie) o znak jakości „OMEGA„. Spośród 83 zgłoszonych LZS-ów Tęcza zajęła siódme miejsce. Był to dobry rok dla sportu w Tenczynku. Piłkarze awansowali do kl. B, skończyły się kłopoty organizacyjne, zakłady patronackie pomagały w transporcie na mecze, organizowano w Tenczynku imprezy sportowe o znaczeniu regionalnym, jak np. zlot turystyczny „Wiosna 76„. Ponadto organizowano w tym czasie zawody w innych dyscyplinach, między innymi w siatkówce. Prezesem klubu w tym czasie był Józef Krząścik.

W tym też czasie podjęto pierwsze próby starania się o środki finansowe na budowę pawilonu sportowego, deklarując ze strony klubu 1100 roboczo-dniówek czynu społecznego.

Otwarcie Pawilonu sportowego w Tenczynku odbyło się 28 kwietnia 1989. Było to dzieło wielu ludzi. Dokumenty odnotowują konkretne nazwiska osób, które wniosły znaczny wkład w budowę tego pawilonu. Być może nie są do końca precyzyjne dane, niemniej wymienić trzeba nazwiska takich działaczy jak: Andrzej Chuderski, Jerzy Kaleta, inż. Józef Gacek, Jacek Wroński, Józef Janik, Wojciech Stala, oraz wielu innych których nazwiska zostały zapisane czynami społecznymi przez dziewięć lat podwójnego życia. Tyle trwała budowa tego pawilonu.

W 1990 roku Tęcza zagrała w wojewódzkim finale LZS-ów ulegając Słomniczance 0:1. Grającym trenerem był wtedy Józef Gacek.

27 września 1995 odbył mecz w ramach Pucharu polski z III-ligowym Dalinem Myślenice prowadzonym przez trenera Janusza Sputo. Po regulaminowym czasie wynik wynosił 1:1, w dogrywce nie było żadnego gola i dopiero w rzuty karne zdecydowały o porażce 2:4. Bramkę dla Tęczy w tym meczu, w 28 minucie, zdobył Grzegorz Gregorczyk, trenerem był Wacław Gregorczyk.

W 1999 roku, po kolejnym sezonie w krakowskiej klasie B, w którym Tęcza uległa nieznacznie na finiszu rozgrywek Tramwajowi Kraków, zdeterminowany zarząd klubu podjął rozmowy z zarządem podokręgu Olkusz, w wyniku których LKS Tęcza od rundy jesiennej 1999 r. został dokooptowany do kl. A – Olkusz.

Zmiana w ustawie o finansowaniu klubów sportowych w 2001 roku wywołała sporo zamieszania. Okazało się, że Tęcza nie jest zarejestrowana w sądzie i nie ma osobowości prawnej. Dzięki determinacji ówczesnego prezesa Tomasza Kuźnika oraz trenera Ryszarda Rysia 25 października 2001 LKS Tęcza został zarejestrowany w sądzie i uzyskał osobowość prawną.

Również w tym samym roku z inicjatywy zarządu Tęczy zainicjowano rozgrywki o Puchar Burmistrza Gminy Krzeszowice. Rozgrywki te są prowadzone do dzisiaj. W drugiej edycji w 2002 r. w finale w Sance Tęcza zajęła pierwsze miejsce. Od stycznia 2002 r. wprowadzono tradycję treningów noworocznych. Od trzech lat na te treningi zapraszany jest zespół Victorii z Zalasu.

Trudnym okresem dla Tęczy był sezon 2005/2006. Kryzys w drużynie seniorów spowodował spadek drużyny do klasy B. Wydawało się, że drużyna i klub się rozsypie. Powstały nieporozumienia w wyniku których zarząd klubu podał się do dymisji. Inicjatywę w klubie przejęli zawodnicy. Został powołany nowy zarząd klubu z grającym prezesem Robertem Sudołem, któremu udało się pozbierać wszystkich i z powodzeniem przystąpić do rozgrywek w klasy B. Efektem tego jest powrót drużyny seniorów do klasy A. Ponadto do klubu przyszedł Artur Kwiatek i jako wiceprezes założył sekcję kolarstwa górskiego.

Na zakończenie sezonu 2006/7 w Tenczynku obył się podwójny jubileusz sportowy: 85-lecia działalności sportowej w Tenczynku oraz 50-lecie LKS Tęcza. Zaproszenie do rozegrania meczu przyjęła drużyna LKS Tiger/Kmita Zabierzów.

Jerzy Wnęk
Tekst powstał m.in. w oparciu o:
sprawozdania prezesa Józefa Krząścika z okazji jubileuszu (1977)
sprawozdania z otwarcia pawilonu sportowego (1989)

Msze Święte
W niedziele:
Tenczynek
7.00, 9.00, 11.30, 16.00
Rudno
10.15

w dni powszednie:
Tenczynek
7.00, 18.00 (17.00 - w zimie)
Rudno
17:00 (16.00 – w zimie)

Spowiedź:
- 30 minut przed Mszą św.
- w pierwszy piątek miesiąca: 6:30 – 7:00
i od 17:00 – 18:00 (16:00 – 17:00 w zimie)

Odwiedziny chorych:
- w każdą pierwszą sobotę miesiąca
- chorych należy zgłaszać w zakrystii do piątku
Kancelaria
poniedziałek, środa, piątek
po wieczornej Mszy Świętej od godz. 18.45 – 19.30 (w okresie zimowym od godz. 17.45 - 18.30)
sobota
od godz. 9.00 – 10.00 (z wyjątkiem pierwszych sobót miesiąca)
Informacje
Parafia Św. Katarzyny:
ul. Mieczysława Mądrzyka 21A
32-067 Tenczynek,
tel.: 12-282-17-85

Nr konta:
13 86120003 0000 0018 1985 0001

e-mail: biuro@parafiatenczynek.pl

Fotograf Parafialny
Msza Święta na żywo
ŚDM 2016
Galeria - wizytacja
Odwiedzin:
4371
Dzisiaj: 169 On-line: 1
Parafia Św. Katarzyny w Tenczynku:
ul. Mieczysława Mądrzyka 21A
32-067 Tenczynek,
Nr konta: 13 86120003 0000 0018 1985 0001
e-mail: biuro@parafiatenczynek.pl
Telefony:
Plebania: 12-282-17-85

Duszpasterstwo
Proboszcz: Ks. Jerzy Gibas
Wikariusz: Ks. Michał Soczyński
© 2015 | Parafia św. Katarzyny w Tenczynku | Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: M.Janiczak